Married to the Empire

Thursday, February 28, 2008

Hummus

Last week I decided to make my own hummus. I used to be able to buy it in powdered form from the bulk bins at Sprouts, then I just had to mix it with water and olive oil; however, they're no longer selling it that way. And the pre-made stuff is a bit pricey for the small amount you get.

I decided to do this totally from scratch, which means I cooked dry chickpeas first, rather than using canned. This time I didn't burn them. My recipe wound up making approximately 6 cups of hummus, so I divided it into 3 batches and froze 2 of them. Hummus is surprisingly easy to make (assuming you have a food processor or blender), and making it from scratch using dried chickpeas wound up being rather inexpensive. The only really expensive ingredient was the tahini, which I paid about $6 for. The tin of tahini has at least 3 and maybe 4 portions in it for my hummus recipe, so I guess that comes out to $1.50-$2 per batch. That still isn't too bad.



The recipe:

6 cups chickpeas (canned or cooked)
1/2 cup sesame butter (tahini)
1/2-1 cup lemon juice
4-5 cloves of garlic
1-1/2 tsp. salt

Drain the chickpeas, reserving some of the liquid. Place chickpeas in blender or food processor and puree. Alternately add the tahini and lemon juice; continue pureeing. Add garlic and salt; blend until smooth. Sauce should be thick and smooth. If it's too thick, thin it with some of the chickpea liquid. (You can add a bit of olive oil if you like.)

*The only things I would do differently next time is to add a bit of olive oil and use a little less lemon juice. My lemon juice is organic, and it's very strong. (ReaLemon brand is like water compared to my organic stuff!) This means my hummus wound up a tad more lemon-y than I'd like. But overall, this recipe is fantastic!

6 comments:

Cathy VanPatten said...

Yum!

I think I'm going to try this. We usually buy Tribe or Athenos brand, but if it's so easy to make and so cheap... well shoot!

PJ said...

My first visit. Love the blog name!! The hummus looks good!

Ewokgirl said...

Cathy, Athenos is the brand I buy when I get the pre-made stuff. Considering that I only get about a half pint for $3 or so, the homemade version is WAY more cost effective! I think it cost me around $3 to make 6 cups.

PJ, thanks for stopping by!

Ann said...

I bought some hummus. I thought it kind of tasted like refried beans, is it any good heated up? I tried to eat it with tortilla chips but didn't like the coldness. Is it okay heated up?

Ewokgirl said...

Hummus should NOT taste like refried beans! What brand did you buy?

You can eat it warm. I like it that way, but Steven likes it cold. It's good with tortilla chips, although we usually eat it with raw veggies. Tasty, healthy snack!

Ann said...

I bought Emerald Valley traditional flavor (organic). I thought it tasted like refried beans...but it was cold so I didn't eat a whole lot of it.